top of page

Výstava Animace z Ostravy v Dolní oblasti Vítkovic, to si nemůžete nechat ujít!

Rádi bychom vás pozvali na výstavu Animace z Ostravy, která mapuje historii animovaného filmu tvořeného v Ostravě. Podívat se na ni můžete ve Velkém Světě Techniky v Dolní oblasti Vítkovic. 10.5.1971 vznikla pobočka Krátkého filmu – studio Ostrava se sídlem na nynějším Masarykově náměstí, od této doby datujeme historii animované tvorby v Ostravě. Za vznikem stojí ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa, který usiloval o uspokojení potřeby výroby instruktážních a propagačních filmů tohoto průmyslového regionu a zajištění práce absolventům výtvarného umění a filmu.


V roce 1978 se toto studio přejmenovalo na studio Prométheus – podle antického hrdiny, který lidem přinesl oheň. Během své téměř dvacetileté existence vyprodukovalo studio bezmála 700 krátkých a celovečerních animovaných filmů. Filmy tvůrců Studia Prométheus byly úspěšné na mnoha světových festivalech.


Po Sametové revoluci se práce ve Studiu Prométheus utlumovala a jeho tvůrci i vybavení přecházelo do vlastnictví menších soukromých společností. Nejvýraznější z nich se stává QQ studio Ostrava, zde se Krátký film stává akciovou společností a nachází příležitost pokračovat ve své animované tvorbě. QQ studio Ostrava produkuje vedle své vlastní tvorby i pořady ve spolupráci s Českou televizí a také aktivně podporuje ateliér Animace a audiovizuálního umění Ostravské univerzity.


Mezi nejvýraznější osobnosti studia Prométheus patřili – Jaromír Červený (Perličková pohádka), Růžena Šárská (Ako šli červené črievičky pre ženicha), Karel Trlica (O Kubovi a Stázině, Kantiléna, Pa a Pi), Ilja Novák (Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, Veselé Vánoční dobrodružství aneb Karlíkovo zimní dobrodružství), Dalimil Koutek (Ciska), Milan Lesniak (Pučálkovic Amina, Vivat maestro), Dalibor Nytra (Libo-li flek, Včas, Plastivízia), Věra Vicherková (legenda střihu).


Expozici o historii a tvorbě animovaného filmu v Ostravě vytvořil jeden z hlavních pokračovatelů studia Prométheus – QQ studio Ostrava. Expozice je zpracována tak, aby působila dojmem, že se právě nacházíme ve filmovém ateliéru v době, kdy se používaly klasické filmové postupy a neexistoval „digitál“.


Celá výstava je členěna do několika stanovišť, které představují jednotlivé kroky při výrobě animovaného filmu tradičními postupy. Každé stanoviště se skládá z dominantního exponátu doplněného o další drobné artefakty. Podívat se můžete na střihový stůl, přepis zvuku, animační kolotoč, snímací stůl na ploškovou animaci a spoustu dalších zajímavých exponátů. Většina z nich je interaktivní, vše si můžete sami vyzkoušet!

136 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page